Page(s): 12
A Penny Saved

A Penny Saved
A Penny Saved is a guide for teachers, youth program leaders and parents as they look for the most effective wa...
Across Indiana

Across Indiana
Host Michael Atwood and a team of award-winning producers explore the places, people and traditions that make Indiana a ...
Dreamtime

Dreamtime
Dreamtime is an educational public television series under development that will unravel the mystery of dreams....
Full Circle: The Life and Times of Edgar Whitcomb

Full Circle: The Life and Times of Edgar Whitcomb
Men and women dream of serving their country with distinction, living a life of adventure and facing danger with courage...
History Rising: Conner Prairie's Balloon Adventure

History Rising: Conner Prairie's Balloon Adventure
With exclusive access to record the arrival, inflation and creation of Conner Prairie's 1859 Balloon Voyage exhibit, thi...
Indiana Lawmakers

Indiana Lawmakers
Another session of the Indiana General Assembly has come to a close, and Indiana Lawmakers was there every step...
Indiana Week in Review

Indiana Week in Review
Hoosiers "in the know" are getting their answers from the show that does the talking: Indiana Week In Review. Y...
Peregrinos: Pilgrims, a Musical Journey

Peregrinos: Pilgrims, a Musical Journey
On February 27, 2009, the Indianapolis Symphony Orchestra premiered Peregrinos, an original commissioned work b...
Page(s): 12

2014 Regional Emmy Wins

2014 Society of Professional Journalists

  • First Place
    • Feature Story: Landes Costumes Closes - Jim Simmons, Producer; David Hodge, Videographer
    • Feature Videography: Power to the People - Vinnie Manganello, Chris Elberfeld
    • Documentary or Special: Power to the People - Diane Willis, Jim Simmons, Chris Elberfeld, and Vincent Manganello
  • Second Place
    • Feature Story: Playing for Change Day - David Hodge, Producer/Videographer
    • Documentary or Special: Undefeated: The Roger Brown Story – Ted Green and Pete Saetre
  • Third Place
    • Business or Consumer Affairs Reporting: Fleeced: Speaking Out Against Senior Financial Abuse - Kim Jacobs, Producer
    • Coverage of Minority Issues: The Backlash of the Fred Wilson Project - Bryan Boyd, Producer
    • Coverage of Government or Politics: Indiana Prepares - Michael Husain, Producer and Brad Hoehner, Editor

2013 Regional Emmy Nominations

  • Young Stars of Ballet for Best Arts/Entertainment Program
  • Forests at Work: Indiana Expeditions with Rick Crosslin for Best Youth Program/Special
  • Wings Over Indiana: An Indiana Expeditions Special with Rick Crosslin for Best Medical/
       Science Program, Best Program Editor, Best Photography/Non-News and
       Best Technical Achievement
  • Invisible Women for Best Historical/Cultural Program
  • Digital Man/Digital World for Best Documentary
  • Naptown to Super City for Best Documentary
  • Outside the Box for Best Documentary
  • Inside Indiana Business with Gerry Dick - Super Bowl Special for Best Interview/
       Discussion Program
  • Naptown Radio Wars for Best Nostalgia Program
  • A composite entry from Andrew Warren for Best On-Location Lighting

2012 Regional Emmy Winners

  • Aric Hartvig and Joey Martin Promotion: Wings Over Indiana
  • Bryan Boyd, Joel Harsin and Jim Major Historic, Cultual Program: First In, Last Out: A History of the Indianapolis Fire Department
  • Brian Paul and Pete Kaiser Special Event Coverage: The Indianapolis Symphony Orchestra: Urbanski Returns
  • Bryan Boyd Crafts - Editor/Program: First In, Last Out: A History of the Indianapolis Fire Department
  • Cedric Freeman Crafts - Audio: Musical Threads: Expressions of a People
  • Jim Simmons, Gary Quigg, Ted Green, Gary Weir, Brad Hoehner and Kevin Finch Nostalgia Program: Indy in the '60s
  • Judy O'Bannon and Gary Harrison - Public/Current/Community Affairs: Self-Sacrifice: A Son, A Soldier, A Suicide

2011 IBA Spectrum Award

  • Indy in the '60s - first place Special Interest & Cultural Programming

2011 Regional Emmy Winners

WFYI earned five Regional Emmy Awards from the National Academy of Television Arts and Sciences in 2011.

  • Indiana Expeditions with Rick Crosslin earned Emmys in the Children/Youth Program or Series and Health/Science Program categories.
  • Together in Peace: The Glick Peace Walk received an Emmy in the Historical/Cultural Program or Special category.
  • Full Circle: The Life and Times of Edgar Whitcomb earned an Emmy in the Nostalgia Program or Special category.
  • Tough Decisions: Defending the Homeland earned an Emmy in the Public/Current/Community Affairs category.

WFYI collected 17 Emmy nominations for a wide range of content created in 2010. Congratulations to all of the winners, nominees and the WFYI production teams.

2011 Society of Professional Journalists

  • First Place
    • Radio Writing – Autism (Sound Medicine)
    • Education Reporting (radio) – The Principal Factor – WFYI News Team
    • Children’s Issues (television) – Lead Paint: The Poisoning of Indiana’s Children – Shannon Cagle, Jerry Prince, Kevin Zimmerman
    • Documentary of Special (television) – John Wooden the Indiana Story – Ted Greene, Dawn Mitchell and Sam Riche (The Indianapolis Star in partnership with WFYI Productions)
    • Medical/Science Reporting (television) – Underground Indiana (Indiana Expeditions) – Rick Crosslin and Aric Hartvig
    • Social Justice Reporting (television) – Reclaiming the American Dream – Kim Jacobs, Chris Elberfeld and Dave Tarr
    • Social Justice Reporting (television) – Into Nigeria – Kaline Schounce
    • TV Feature Videography – Into Nigeria – Kaline Schounce
  • Second Place
    • Documentary of Special (television) –– Together in Peace – Kim Jacobs, Chris Elberfeld and Pete Saetre
    • Medical Science Reporting (radio) - Autism (Sound Medicine)
    • Medical/Science Reporting (television) – Green Science (Indiana Expeditions) – Rick Crosslin and Aric Hartvig
    • Social Justice Reporting (television) – El Savador/Universal Language (Across Indiana) – Jim Simmons and Jerry Prince
  • Third Place
    • Public Affairs (radio) – No Limits – John Krull and Sharon Alseth
    • Feature (television) – Flying Hamburger (Across Indiana) – Aric Hartvig
    • Environment (television) – Drop by Drop: Protecting Indiana’s Water Supply – Gary Harrison
  • Honorable Mention
    • TV Feature Videography – Universal Language (Across Indiana) – Jim Simmons

2010 IBA Spectrum Awards

  • The Principal Factor - Top Honors Mini Documentary or Series (radio)
  • A Night at the Walker with Angela Brown Top Honors Special Interest and Cultural Program (television)

2010 Regional Emmy Nominees and Winners

A full list of nominees is available at www.nataslgl.org.

  • Jim Simmons Arts/Entertainment Program: Campus Superstars
  • Aric Hartvig, Rick Crosslin, Brian Paul Children/Youth Program/Special: Indiana Expeditions with Rick Crosslin: Creepy Crawley
  • Rick Crosslin, Aric Hartvig, Andrew Warren, Brian Paul Health/Science Program: Indiana Expeditions with Rick Crosslin: Life Cycles
  • Aric Hartvig, Christopher Elberfeld Historic/Cultural Program or Special: Pereginos: Pilgrims, a Musical Journey
  • Judy O'Bannon, Gary Harrison Historic/Cultural Program or Special: Judy O'Bannon's Foreign Exchange: Moldova – Mirror on an Uncertain World
  • Diane Willis, Michael Jensen Human Interest Single Story or News Series: Kaitlynne's Kause
  • Jim Simmons Societal Concerns: Reading, Writing 'n' Relevance
  • Judy O'Bannon, Gary Harrison Nostalgia Program: Inspiration Cast in Bronze
  • Jim Simmons Public/Current/Community Affairs: A Penny Saved (Winner)
  • Bob Williams, Mike Knight Community/Public Service (PSA): What the Arts Mean
  • Rick Crosslin On Camera Talent: host of Indiana Expeditions
  • Michael Husain, Pete Saetre Documentary: History Rising
  • Sarah Mynett, Jerry Prince, Tabatha Starcher Magazine Program Feature Segment: The Widow's Journey (Winner)
  • Jim Simmons and Aric Hartvig Magazine Program: Across Indiana (Winner)

2010 Society of Professional Journalists

  • First Place Awards
    • Coverage of the Environment - Indiana Expeditions, Aric Hartvig, Brian Paul and Rick Crosslin
  • Second Place Awards
    • Consumer Reporting - A Penny Saved, Jim Simmons
    • Education Coverage - The Good You That You Do, Jim Simmons
    • Social Justice Reporting - When Did I Get Old?, Gary Harrison, Diane Willis and Chris Elberfeld
  • Third Place Award
    • Coverage of Government/Politics - Reading, Writing 'n' Relevance, Jim Simmons
    • Documentary - Peregrinos: Pilgrims, a Musical Journey, Aric Hartvig
    • Feature - A Widow's Journey (Across Indiana), Sarah Mynett, Tabatha Starcher and Jerry Prince
    • Feature Videography - Kaitlynn's Kause (Across Indiana), Mike Jensen
    • Social Justice Reporting - Moldova: Mirror to an Uncertain World, Gary Harrison and Judy O'Bannon
  • Honorable Mention
    • Feature Videography - The Good That You Do, Jim Simmons, Aric Hartvig and Chris Elberfeld
    • Medical/Science Reporting - Indiana Expeditions, Aric Hartvig, Brian Paul and Rick Crosslin

2009 Regional Emmy Nominees and Winners

  • Rick Crosslin, Aric Hartvig and Brian Paul Children/Youth Program: Indiana Expeditions - Episode 102 (Winner)
  • Samuel Orr Health/Science Program: The Natural Heritage of Indiana - Episode 2
  • Samuel Orr Health/Science Program: The Natural Heritage of Indiana - Episode 3 (Winner)
  • Kim Hood Jacobs, Shannon Cagle Dawson and Dave Tarr Historical/Cultural Program: The Natural Heritage of Indiana - Episode 4
  • Aric Hartvig Human Interest Story: A Ride to Remember (Across Indiana) (Winner)
  • Viki Anderson, Christine Lemley and Chris Elberfeld Informational/Instructional Program: Dreamtime: Universal Archetypes
  • Gary Harrison Interview/Discussion Program: Good News/Bad News
  • Gary Harrison Interview/Discussion Program: Ready to Read
  • Michael Husain and Mickey Maurer Interview/Discussion Program: Mickey's Corner with Sylvia McNair (Winner)
  • Jim Simmons Magazine Program: Across Indiana - Episode 1813 (Winner)
  • Vincent Manganello Magazine Feature: A Reason to Dance (All Access) (Winner)
  • Scott Hutcheson Magazine Feature: Reuben Tuesday (Across Indiana)
  • Judy O'Bannon and Gary Harrison Public Affairs: Judy O'Bannon's Foreign Exchange: Turkey-Bridge Under Construction
  • Myke Perrey Promotion/Station Image: Come Together
  • Michael Jensen Editor, Non-News: Judy O'Bannon's Foreign Exchange
  • Samuel Orr and Roger Hangarter Photographer, Non-News: The Natural Heritage of Indiana - Episode 2 (Winner)
  • Michael Jensen Photographer, Non-News: Judy O'Bannon's Foreign Exchange
  • Philip Gulley Writer, Non-News: A Man's Garage is His Castle (Across Indiana) (Winner)
  • Rick Crosslin On-Camera Talent, Non-News: Indiana Expeditions
  • Mike Knight Advanced Media Crafts, Writer/Producer: Arts Council of Indianapolis (Winner)

2009 Society of Professional Journalists

  • First Place Awards
    • Education Coverage - Ready to Read, Gary Harrison
    • Videography - Judy O'Bannon's Foreign Exchange: Turkey - Bridge Under Construction, Mike Jenson
    • Best Documentary - The Natural Heritage of Indiana, Sam Orr
    • Science Reporting - The Natural Heritage of Indiana, Sam Orr
  • Second Place Awards
    • Social Justice Reporting - A Song for Peace, Kim Jacobs
    • Television Documentary - Judy O'Bannon's Foreign Exchange: Turkey - Bridge Under Construction, Judy O'Bannon, Gary Harrison and Mike Jenson
    • Television Feature - Reason to Dance, Vincent Manganello, Andy Young
  • Third Place Award
    • Television Feature - Across Indiana Segment: Thought for Food, Aric Hartvig and Brian Paul

2008 IBA Spectrum Awards

  • WFYI Public Television - Station of the Year
  • Bravo Butler! (WFYI FM 90.1/HD1) - Special Interest & Cultural Programming
  • Good As Gold - Cultural & Performing Arts
    • Front Row Center - 2nd Place
    • Path Breakers - 3rd Place
  • Spotlight 2008, Teen Roundtable Show - Community Involvement
    • 2007 Reading Rainbow: Young Writers and Illustrators (contest winners) - 2nd Place

2008 Regional Emmy Nominees and Winners

  • Gary Harrison Arts/Entertainment Special: Festival of Friends
  • Bob Williams and Pete Saetre Arts/Entertainment Special: Front Row Center
  • Kyle Travers Children/Youth Programs – Special: Reading Rainbow (Winner)
  • Samuel Orr Health/Science - Program or Special: The Natural Heritage of Indiana (Winner)
  • Viki Anderson and Vinnie Manganello Historic/Cultural Program or Special: Path Breakers
  • Todd Gould and Dave Tarr Historic/Cultural Program or Special: Good As Gold
  • Mike Jensen Human Interest - Single Story or News Series: Very Special Arts
  • Jim Shella Interview Discussion - Programs/Series or Special: Indiana Week In Review
  • Gerry Dick and Andrea Crawford Interview Discussion - Programs/Series or Special: Inside Indiana Business Super Bowl Special
  • Kaline Schounce Magazine Format Programs – Feature: Instruments of Success
  • Jim Simmons Magazine Format Programs – Feature: Naked Santa (Winner)
  • Scott Hutcheson Magazine Format Programs – Feature: The Meal Behind The Mask
  • Jim Simmons, Aric Hartvig, Chris Elberfeld and Kaleb Giddens Magazine Format Programs - Program/Series or Special: Across Indiana (Winner)
  • Todd Gould and Dave Tarr Public/Current/Community Affairs: Renewing American Culture: The Pursuit of Happiness
  • Shannon Cagle, Pete Saetre, Diane Willis and Clyde Lee Special Event Coverage (other than News or Sports): Blue And Gold: The National FFA Convention In Indianapolis
  • Viki Anderson, Pete Saetre and Bob Williams Public Service Announcement - Single Spot or Campaign: Reframe Your Mind
  • Diane Hook and Pete Saetre Promotion - Station Image: For You Indiana
  • Cedreic Freeman Crafts: Audio: Let's Get Together: The One and Only Lonnie Lester
  • Vinnie Manganello Crafts: Director - Post Production: Let's Get Together: The One and Only Lonnie Lester
  • Pete Saetre Crafts: Editor - Short Form (Promos, PSAs, Commericals, Opens, etc.): composite
  • Mike Jensen Crafts: Videographer - Program (Non News): Very Special Arts
  • Samuel Orr Crafts: Photographer - Program (Non News): The Natural Heritage of Indiana (Winner)
  • Jim Simmons Crafts: Writer - Program (Non-News): Dancing Shadows (Winner)
  • Philip Gulley Crafts: Writer - Program (Non-News): Porch Talk-Contentment

2008 Society of Professional Journalists

  • Best Television Feature (single story)
    • First place: Jim Simmons, Vincent Manganello and Eric Polland, WFYI TV 20, Naked Santa
    • Second place: Scott Hutcheson and Vincent Manganello, WFYI TV 20, The Meal Behind the Mask
    • Third place: Vincent Manganello, Brian Paul, Aric Hartvig, and Kaleb Giddens, WFYI TV 20, Running for Those Who Can't
  • Best Television Documentary or Special
    • First place: Viki Anderson, Vincent Manganello, Christopher Elberfeld, Kaline Schounce, Mike Jensen, Jerold Prince, Brian Clark, Collin Brownlee, Judi Border, WFYI TV 20, Path Breakers
    • Third place: Sam Orr, WFYI TV 20, The Natural Heritage of Indiana -- The Indiana That Was
  • Best Television Feature Videography
    • Second place: Vincent Manganello and Aric Hartvig, WFYI TV 20, Mr. Silent
    • Third place: Christopher Elberfeld, Kaleb Giddens and Aric Hartvig, WFYI TV 20, Reggae Festival
  • Best Medical/Science Reporting
    Television
    • Second place: Jim Simmons, WFYI TV 20, The Unreal Gets Real

2007 Regional Emmy Nominees and Winners

  • Aric Hartvig On Camera Talent - Non-News: Across Indiana (Winner)
  • Ben Strout Director: Fire and Ice (Winner)
  • Kaline Schounce Videographer - Non-News: The Hope Givers (Winner)
  • Jim Simmons Writer-Non News: Across Indiana
  • Jim Simmons/Diane Willis Writer - Non-news: The Hope Givers (Winner)
  • Philip Gulley Editorial/Commentary: Porch Talk (Winner)
  • Judy O'Bannon, Gary Harrison Editorial/Commentary: Communities Building Community
  • Lisa DeHayes Children's Specials: Reading Rainbow, Young Writers and Illustrators Contest (Winner)
  • Judy O'Bannon, Gary Harrison Public Affairs Series: Communities Building Community (Winner)
  • Jim Simmons, Diane Willis and Kaline Schounce Public Affairs Specials: The Hope Givers
  • Gerry Dick, Raquel Bahamonde and Andrea Crawford Interview/Discussion Programs: Inside Indiana Business
  • Ben Strout Cultural Affairs Specials: Fire and Ice
  • Lisa DeHayes, Mike Ullrich and Kaline Schounce Cultural Affairs Specials: In Endless Song
  • Todd Gould, Chris Elberfeld and Judi Border Cultural Affairs Specials: Well Done, Indiana
  • Kim Jacobs, Chris Elberfeld and Judi Border Special Programs: Lest We Forget (Winner)
  • Gary Harrison, Chris Elberfeld Special Programs: The Wabash: Life on the Bright, White River (Winner)
  • Jerry Johnson Feature/Entertainment segment: For a First-Rate First Date: Across Indiana
  • Jim Simmons Feature segment: Stories My Dog Told Me: Across Indiana
  • Bob Williams, Pete Saetre Public Service Announcement: IndyArts.org (Winner)

2007 IBA Spectrum Awards

  • WFYI Public Television Station of the Year
  • WFYI – All Access - Cultural and Performing Arts (WFYI took all three awards in this category)
  • WFYI - Spotlight 2007 Community Involvement

2007 Society of Professional Journalists

  • The Hope Givers Best Documentary (1st Place)
  • Lest We Forget Best Documentary (2nd Place)
  • The Wabash: Life on the Bright, White River Best Coverage of Environmental Issues (1st Place )
  • Reviving the Spirit Best Reporting on Minority Issues (1st Place)

2006 Regional Emmy Nominees and Winners

  • Michael Atwood Talent Non-News
  • Aric Hartvig Talent Non-News
  • Kaline Schounce Videographer Non-News (Winner)
  • Todd Gould Writer, non-news: Ernie Pyle's War
  • Jim Simmons Writer, non-news: Composite
  • Across Indiana Show 1514 Magazine Program (Winner)
  • Ernie Pyle's War Cultural Affairs Program (Winner)
  • Out of the Shadows: Portraits of Historic Women Artists Cultural Affairs Program
  • A Gathering of Heroes Special Programs (Winner)
  • Amy O'Neal Feature Segment: The Reno Gang
  • Kaline Schounce Feature Segment: Reaching Out (Winner)
  • Aric Hartvig Feature Segment: Christmas at the Hound Lounge
  • The Hope Givers Promotion

2006 IBA Spectrum Awards

  • Ernie Pyle's War Cultural & Performing Arts
  • WFYI Public Television Station of the Year

2005 Regional Emmy Nominees and Winners

  • Communities Building Community: Public Affairs Program, regularly scheduled (Winner)
  • Neighborhood at the Crossroads: Public Affairs Special (Winner)
  • Young Lincoln: Cultural Affairs Program (Winner)
  • Lisa DeHayes: Feature segment: Educating Lisa (Winner)
  • Datacasting Demonstration: Technical Achievement (Winner)
  • Jim Simmons - Writer, non-news: The Making of Dinosphere
  • Across Indiana: Magazine program
  • Living with the Threat: Public Affairs Special
  • The Making of Dinosphere: Special Program

2004 Regional Emmy Nominees and Winners

  • For Gold and Glory and Long Journey Home Videographer – Non-News: Tony Williams  - (Winner)
  • For Gold and Glory Editor - Non-news: Eric Maloney – (Winner)
  • For Gold and Glory Writer – Non- news: Todd Gould (Winner)
  • For Gold and Glory Research – Todd Gould   (Winner)
  • For Gold and Glory Lighting – Tony Williams (Winner)
  • For Gold and Glory Music – Dr. David Baker  (Winner)
  • For Gold and Glory Cultural Affairs (Winner)
  • The Sweet Life of Curley Myers Feature/Entertainment Segment – Gary Harrison – (Winner)
  • Across Indiana Magazine Program
  • Communities Building Community with Judy O’Bannon
  • Mike Atwood Camera Talent
  • Trio of Minuet Feature/Entertainment Segment
  • Trio of Minuet Public Affairs Programs – Regularly Scheduled  -  Audio – Cedric Freeman
  • Trio of Minuet Children – Youth Specials

Partnerships

We've successfully completed projects for hundreds of individuals, businesses and organizations through the years. Let our experience be put to work for you.

Non Profit/Government
The Children's Museum of Indianapolis
Central Indiana Community Foundation
Eiteljorg Museum
Indiana Historical Society
Indiana Humanities Council
Indianapolis Symphony Orchestra
Indiana Black Expo
Safe Sitter
Indiana State Department of Health
Office of the Commissioner of Agriculture
Indianapolis Children's Choir
Corporate
Anthem/WellPoint
AUL/OneAmerica
NCAA
Networks
CNN
MSNBC
ESPN
FOX
1630 N. Meridian St. - Indianapolis, IN 46202
© 2011 WFYI Productions
Privacy Policy
1630 N. Meridian St.
Indianapolis, IN 46202
Phone: (317) 614-0476
Fax: (317) 283-6645
   Video   Editing   DVDs   Web Streaming   Satellite Uplinks   Commercials   Documentaries

"WFYI Productions has consistently produced high-quality material at a standard that has exceeded our expectations."

Nick Heinzelman
Indiana Heritage Trust/Indiana Department of Natural Resouces